Velké Losiny oficiální stránky obce

Velké Losiny

Kontaktní informace

Obec Velké Losiny
Rudé armády 321
788 15 Velké Losiny

tel: 583 248 422
email: podatelna@losiny.cz

Všechny kontakty

Dnes je: 18. 10. 2017
Svátek má: Lukáš

Dům s chráněnými byty

Dne 11.2.2008 byl uveden do provozu Dům s chráněnými byty. Seniorům obce se s níženou soběstačností nebo s pokročilým věkem se tak otevírá možnost využívat péče poskytované tímto domem přímo v obci, se kterou spojili podstatnou část svého života.

Projektová příprava díla byla zahájena v roce 2003. Pro výstavbu objektu bylo na počátku vytipováno celkem 5 lokalit. Nakonec byla pro tento dům zvolena lokalita původního Víceúčelového zařízení, jehož technický stav se stále zhoršoval a objekt vyžadoval radikální zásah.

Projekt pro stavební povolení byl vypracován firmou STAVOPROJEKT Šumperk s.r.o. v roce 2004. Přes počáteční potíže se zajištěním zdrojů financování nakonec vyšlo obci vstříc Ministerstvo pro místní rozvoj v podobě poskytnutí státní dotace. Vlastní realizace stavby pak byla zahájena v roce 2006, dokončena v říjnu 2007 a stavba byla zkolaudována v prosinci téhož roku. Dílo realizoval jako generální dodavatel FORTEX AGS, a.s. Šumperk, mezi nejvýznamnější subdodavatele se řadí firma STAVREL v.o.s. Hanušovice a Oknostav s.r.o. Šumperk.
Celkové náklady rekonstrukce a vnitřního vybavení činily včetně daně z přidané hodnoty 25 mil. Kč, z toho náklady vlastní stavby 24,5 mil. Kč. Z této částky bylo ze státní dotace z programu Ministerstva pro místní rozvoj pokryto 14,4 mil. Kč, ostatní náklady financovala ze svého rozpočtu obec.
Generální oprava původního objektu a souběžná přístavba ubytovací části vyústily v jedno kompaktní dílo s kapacitou 18 malometrážních bytů, z toho 15 pro jednu osobu a 3 pro dvě bydlící osoby. Celková kapacita objektu tedy činí 21 osob.
V domě se dále nachází jídelna pro obyvatele, klubovní místnost pro Klub seniorů obce, větší zasedací místnost s kapacitou 50 míst pro společenská setkání obyvatel obce a jednání zastupitelstva obce, sušárna a prádelna, kancelář a zázemí pro pečovatelku a další prostory.
Každý byt má svoji předsíňku, vlastní bezbariérovou koupelnu se sprchovacím koutem a 1 místnost, dvoupokojové mají 2 místnosti. Pokoj je vybaven kuchyňskou linkou, lednicí s mrazničkou, elektrickým sporákem s pečící troubou, odsavačem par. Ostatní vybavení musí mít budoucí nájemníci vlastní. Některé byty jsou bez balkonů, jiné mají balkon, lodžii nebo malou terasu. Každému bytu přísluší malá sklepní kóje. V domě je pro lepší přístupnost všech podlaží bezpečný výtah.
Nájemné pro rok 2008 se bude pohybovat od 3.700 do 4.300 Kč. Toto nájemné zahrnuje - nájemné za byt, zálohy na teplo a teplou vodu, nájemné za vybavení bytu, za úklid a údržbu společných prostor a další poplatky. Každý byt má svůj vlastní elektroměr a vodoměr. Poplatek za spotřebovanou elektrickou energii za svůj byt si hradí každý nájemník sám. Začátkem každého roku bude provedeno vyúčtování. Vybraní nájemníci budou využívat některé z činností, které provádí pečovatelská služba. Jde například o nákupy, donášku obědů nebo celodenní stravy, úklid bytu, pomoc při hygieně, praní prádla, doprovod při jednáních mimo byt. To vše podle ceníku služeb pečovatelské služby a ceníku stravy za poplatek, který hradí nájemník zvlášť. Pečovatelské služby budou v Domě s chráněnými byty zabezpečovány střediskem Diakonie ČCE v Sobotíně.

Dokončením stavby získala obec Velké Losiny novou dominantu, která kromě pečovatelských služeb pro naše starší občany bude poskytovat také zázemí důležité pro místní společenský život.

Přihlášky do DCHB a další potřebné tiskopisy ( včetně pravidel pro výběr nájemníků) si mohou občané vyžádat nebo vyzvednout na Obecním úřadě ve Velkých Losinách. Informace Vám podá p. Jana Rotterová - tel.: 583 248 422 a místostarostka Mgr. Ivana Blažková - 583 286 078.

Adresa

 

 

 

 

Dům s chráněnými byty

Rudé armády 322
78815 Velké Losiny
(pečovatelská služba - pí. Lenka Koutná)
mobil - 604 963 593

 

 

 

Email

Telefon

Jste zde: Úvod > Organizační složky > Obec Velké Losiny

Obec Velké Losiny © 2017

Kontakty | Mapa stránek | Prohlášení o přístupnosti